Reflexní vestu už nestačí mít jen v autě
Novela zákona o pozemních komunikacích přinesla od 1. srpna řadu změn zejména v bodovém systému postihu řidičů za přestupky. Upřesňuje ale také například použití retroreflexních materiálů řidičem, pokud se nachází ve vozovce mimo vozidlo. Od ledna letošního roku patří vesta s reflexními prvky do povinné výbavy každého auta, žádný paragraf však neukládal její používání. To se nyní změnilo.
Řidiči motorových vozidel musejí mít od srpna výstražnou vestu při nouzovém stání oblečenou. Povinnost mít vestu v základní výbavě se nevztahuje na řidiče motocyklů, mopedů a nemotorových vozidel, což nezměnila ani současná novela.
Zatímco například v Rakousku musí být výstražná vesta v kabině, aby si ji řidič mohl obléknout ještě před vystoupením z auta, tuzemský zákon okamžik oblečení vesty neupřesňuje. Řidič ji tak může mít například v kufru a použít ji až po vystoupení z auta. Odborníci na bezpečnost silničního provozu však jednoznačně doporučují rakouský model. Argumentují tím, že nejvíce lidí je usmrceno ve chvíli, kdy z auta vystupují.
- V případě, že řidič nebude mít při nouzovém zastavení vozidla na sobě reflexní vestu, vystavuje se hrozbě blokové pokuty až do výše 2 000 korun. Postih je tedy stejný jako v případě, kdy vestu v autě vůbec nemá.
Novela mění i termín, do kdy si lidé musejí vyměnit staré řidičské průkazy. Více než milion majitelů řidičských průkazů vydaných od počátku roku 2001 do 30. dubna 2004 si původně mohli vyměnit doklad do konce roku 2013. Vzhledem ke zkušenostem, kdy občané nechávali předcházející etapu výměny řidičáků na poslední chvíli, zákonodárci současnou etapu rozdělili na dvě vlny. Řidiči, kterým byl vydán průkaz mezi 1. lednem 2001 a 31. prosincem 2002, musejí doklad vyměnit nejpozději do konce roku 2012. Nejpozději do konce roku 2013 pak musejí doklad vyměnit ti řidiči, kterým byl průkaz vydán mezi 1. lednem 2003 až 30. dubnem 2004.
Body za dopravní přestupky policisté začali řidičům načítat 1. července 2006, dostat je mohli celkem za 44 přestupků. Od 1. srpna byl jejich počet snížen na 27, ale postihy za přestupky ohrožující ostatní účastníky silničního provozu novela zpřísnila. Například za porušení zákazu předjíždění hrozí nově sedm místo stávajících šesti bodů, naopak body například za nerozsvícená světla, neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu nebo za alkohol v krvi do 0,3 promile byly zrušeny.