Ošetření automobilu
Jelikož se tuto zimu intenzivně sypalo štěrkem i solí, podvozky a karoserie dostaly pořádně zabrat. Už nyní, když vypadá, že zima ustupuje je tak dobré se objednat na pořádné vyčištění. Všechno to, co se dostalo na silnice totiž působí na vůz jako kyselina. Sůl se stále rozpouští, protože do sebe přijímá vzdušnou vlhkost a naleptává povrchy. Především pak ty, které jsou narušené od odletujících kamínků.
Dole je nejhůř
Co oči nevidí, mělo by bolet srdce. To byste si měli říct, když plánujete mytí auta. Stačí se totiž podívat v autobazaru na vystavené „exponáty“ zespoda a najdete přímo rozkvetlé rezavé zahrady. Takhle může skončit i vaše auto, a to o to dřív, pokud se mu nebudete věnovat.
Opravte karoserii |
---|
|
Základem tedy je umytí v myčce i s programem „mytí podvozku“. Ten odstraní největší nečistoty, odplaví reagující sůl a zakonzervuje gumové části. Jenže to nemusí stačit.
Doporučujeme tak dát auto na ošetření odborníkům, tedy firmě, která se zabývá ručním mytím vozidel. Ti mohou nejexponovanější místa tlakovým čističem ostříkat a přitom použít speciální prostředky, které vytvoří tenký ochranný film.
Motor nechte vyčistit odborníky
I motor potřebuje vyčistit, a to možná ještě víc než podvozek. Jsou zde totiž pryžové a textilní hadice, na kterých se sůl pořádně vyřádí. Hadice pak kornatí a moc dlouho nevydrží. Existují tak i přípravky na čištění motorů, ale je lepší tuto velmi špinavou práci nechat odborníkům, kteří navíc odpadní olejnatou odpadovou vodu lapají a čistí.
- Lak karoserie potřebuje také pořádně vypucovat. Myčky aut sice udělají svou práci dobře, ale jen na povrchu. Je třeba také vyčistit spáry mezi dveřmi, těsnění dveří a zavazadelníku.
- Při mytí použijte vosky. Ty zakonzervují karoserii. Na trhu je jich pěkná řádka, můžete si vybírat. Odborníci doporučují po zimě vytvořit na karoserii velmi pevnou vrstvu, kterou pak během roku budete doplňovat a opravovat slabšími druhy. Tvrdé profesionální vosky jsou jak se silikonem, tak i bez něj.
Nezapomeňte na interiér
- Po zimě budete mít i v interiéru pořádný nános špíny. Především na koberečcích. Ty vyjměte, vyluxujte a klidně WAPkou ostříkejte. Pak koberečky polijte čističem na textilie. Patrně nejlepší jsou ty pěnové, které vytáhnou špínu na povrch. Pak znovu koberečky opláchněte a nechce pořádně vysušit.
Plasty v interiéru také potřebují svoje a na ně existuje celá řada čističů a leštidel. Není třeba ale kupovat litry chemikálií. Prodávají se totiž i předem navlhčené ubrousky, kterými všechny místa otřete a usychající politura na nich vytvoří jemný film. Tyto ubrousky se prodávají i po jednotlivých kusech, takže můžete mít jeden vždy v autě a pokud někde zašpiníte plasty nebo koženku, stačí jimi místo lehce přetřít a vše je zase jako nové.