Osm rad jak přežít zimu

 

 

Jízda v zimě je mnohem náročnější na techniku, ale i na řidiče. Buďte proto na všechno připraveni a nenechte se zaskočit nečekanou změnou počasí.

Pořádná zima tu bude každým dnem. Plno řidičů už má zkušenosti se zimním provozem, ale někteří třeba budou jezdit v zimě prvně. Zimní období neklade mnohem větší zátěž jen na auto, ale také na řidiče – a to jak fyzickou, tak i psychickou. Buďte proto připraveni a nenechte se nepřízní počasí vyvést z míry.

 

  1. Mějte zimní pneumatiky. Zimní pneu by měly mít hloubku dezénu minimálně 4 mm. Měly by být staré nejvýše 4 roky a měly byste je mít na všech 4 kolech.
  2. Vozte s sebou škrabku a lopatku. Očistěte pořádně všechna okna a oměťte sníh z kapoty i střechy!
  3. Kupte si rozmrazovací sprej. Funguje jen tehdy, když ho máte u sebe. Používejte sprej  na kliky a zámky dveří a na těsnění kolem dveří a oken.
  4. Dolévejte náplň do ostřikovačů. Raději si kupte nemrznoucí směs do -30 až -40°C. Vozte vždy aspoň dvoulitrovou rezervní náplň
  5. Nechte prověřit hlavně chladící a brzdovou soustavu auta
  6. Naplánujte si raději trasu po silnicích vyšší třídy. Dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy mívají prioritu při odklízení sněhu.
  7. Vybírejte dobře parkovací místo. Zaparkovat auto v zatáčce nebo křižovatce znamená, že vám při prvním náledí do auta někdo ťukne.
  8. Buďte připraveni na nejhorší. Vozte u sebe telefon , přikrývku a energetickou sušenku, do termosky teplý nápoj a pravidelně doplňujte palivo.

 

Kdy nevyjíždět na letních pneumatikách

  • teplota klesne pod 4 °C,
  • sněží, prší při nízkých teplotách,
  • mrholí, je vysoká vlhkost vzduchu,
  • předpověď počasí je nepříznivá,
  • silnice je posypaná solí (není záruka, že nebude namrzlá),
  • na mostech hrozí námraza (už od 6 °C).

Leave a Reply