Archive for Říjen 2012
Chystáte se v zimě na hory automobilem
Zimní pneumatiky by měly být při jízdě do hor naprostou samozřejmostí, jejich používání navíc ukládá silniční zákon. Počínaje letošním rokem mají řidiči na celém území České republiky od 1. listopadu do 31. března povinnost nazout zimní pneumatiky v případě, že na silnici leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Nebo pokud to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. Podle meteorologů však může v horách přijít sněhová vánice velice rychle a neočekávaně, proto je jízda na letních pneu hazardem. Navíc v místech označených značkou Povinná zimní výbava platí povinnost obutí zimních pneumatik za jakýchkoliv povětrnostních podmínek.Seznam takových úseků je možné nalézt na internetových stránkách Ministerstva dopravy. Samotné nazutí zimních pneu ovšem nestačí, důležitá je i jejich kontrola a důsledná příprava.
Změřte hloubku dezénu
Hloubka dezénu by u zimních pneumatik neměla klesnout pod hranici 4 milimetrů. Nová nesjetá zimní pneumatika s hloubkou dezénu okolo osmi milimetrů si dokáže dobře poradit s kluzkou vozovkou, sněhem i extrémním stoupáním a klesáním, se kterými se řidiči při cestování v horách běžně setkávají. Se vzrůstající mírou opotřebení vzorku však pneumatika svoje schopnosti rychle ztrácí. „U pneumatik s hloubkou dezénu je brzdná dráha při hloubce 4 milimetry o polovinu delší než u zcela nových pneu. Pokud řidič riskuje a pojede na pneu s hloubkou dezénu jen 2 milimetry, v takovém případě se brzdná dráha prodlužuje až o 70 %,“ vysvětlil Vojtěch Schwangmaier, ředitel předního internetového obchodu www.pneumatiky.cz.
Zkontrolujte tlak v pneumatikách
Před každou delší cestou by měl řidič zkontrolovat míru nahuštění pneumatik. Správný tlak ovlivňuje nejen životnost pneumatik, ale i jízdní vlastnosti vozu. Příliš nahuštěné pneumatiky ztrácí svojí přilnavost a zmenšuje se styčná plocha mezi samotnou pneumatikou a vozovkou. Naopak při nízkém tlaku klesá ovladatelnost vozu a brzdná dráha se prodlužuje. Optimální hodnotu nahuštění pneu naleznete ve velkém technickém průkazu vozidla a v manuálu vozidla, u některých aut je uvedena také na víčku nádrže. V zimním období je doporučeno hustit pneumatiky o 0,2 baru více, než předepisuje výrobce automobilu. S klesající teplotou se totiž objem vzduchu zmenšuje a v důsledku toho pneumatika ztrácí svůj předepsaný tlak. Ten je výrobcem stanoven při teplotě 20°C.
Zbavte se starých pneumatik
Stejně jako každá jiná věc i zimní pneumatiky mají omezenou dobu životnosti. Po jejím uplynutí pneumatika ztrácí své vlastnosti, tvrdne a dostatečně nepřilíná k povrchu vozovky. A to i v případě, že s autem nejezdíte a míra ojetí nepřekročila stanovenou mez. Na životnost pneumatik má vliv mnoho faktorů, například údržba, skladování nebo huštění. Proto nelze zobecnit dobu použitelnosti pneu, odborníci však doporučují pneumatiky vyměnit nejpozději po 6 letech. Stáří je možné zkontrolovat na boku pneumatiky za písmeny DOT a interním kódem výrobce, datum výroby se nachází zcela na konci označení ve tvaru čtyřčíslí. Například číslo 1609 informuje, že pneumatika byla vyrobena v šestnáctém týdnu roku 2009. Pokud si nebudete stářím pneumatiky jisti, navštivte pneuservis, kde vám poradí.
Nezapomeňte na sněhové řetězy
Při cestování v horském prostředí se řidič často může setkat se značkou Sněhové řetězy, která mu stanovuje povinnost nasadit řetězy alespoň na hnací nápravu vozidla. Ačkoliv sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy vozidla, na dovolené v horách by v autě rozhodně neměly chybět. Vybrané horské úseky jsou často opatřeny dopravní značkou, která motoristům přikazuje nasazení sněhových řetězů. Při jejich nákupu je třeba zohlednit především rozměr plášťů pneumatik, zaměřte se však i na značku a konkrétní model vozu. Pokud si s výběrem vhodné velikosti sněhových řetězů nevíte rady, využijte internetové průvodce, které vás intuitivně navedou ke správnému výrobku. Odborníci navíc doporučují si nasazování řetězů před cestou v klidu vyzkoušet, pro trénink může dobře posloužit i rezerva. Zručnost v nasazování se řidiči v terénu za vydatného sněžení či mrazu bude určitě hodit.
Zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech
Podle novely silničního zákona jsou motoristé povinni v zimním období na zasněžené vozovce nazout na vozidlo pneumatiky s označením M+S, a to na všechny čtyři kola. V minulosti totiž někteří řidiči v rámci úspory dávali zimní pneumatiky jen na hnací nápravu a na druhé nápravě ponechávali pneumatiky letní. „Přezutí zimních pneumatik pouze na přední nápravě je v případě výskytu sněhu, ledu či námrazy na vozovce v rozporu s novou právní úpravou. Navíc takovým řidičům hrozí, že vůz dostane snáze smyk, protože se stane přetáčivým,“ upozorňuje Vojtěch Schwangmaier z e-shopu Pneumatiky.cz. „Naopak pokud jsou zimní pneumatiky pouze na zadní nápravě, zvyšuje se riziko, že auto bude nedotáčivé, tedy v zatáčce nezatočí a projede ji rovně. Navíc takové vozidlo nedostatečně brzdí.
Nabíjení autobaterie praktické rady
Praktické rady
Nabíjení autobaterie v autě – alternátorem: Automobily jsou v dnešní době vybaveny alternátory s elektronickým regulátorem dobíjení. Při jeho správné funkci má být při běhu motoru na kontaktech autobaterie napětí v rozmezí 13,8 – 14,4 V. Díky elektronickému regulátoru napětí nepřekročí 14,4 V. Jinak by totiž docházelo k přebíjení baterie a tím i k většímu úbytku elektrolytu.
Nabíjení dobíječkou: můžeme provádět bez demontáže baterie z vozidla, nemusíme ani odpojovat kontakty autobaterie. Dobíjení bychom měli provádět proudem přibližně o velikosti 10% kapacity autobaterie (pro autobaterii 50 Ah proudem cca 5 A). Autobaterie se považuje za plně nabitou: jestliže všechny články intenzivně plynují a elektrolyt vykazuje hustotu 1,28 g / cm³, a napětí autobaterie měřené při průchodu nabíjecího proudu je v rozmezí 15,3 – 16,5V.
Akumulátor téměř zcela vybitý: vykazuje hustotu elektrolytu 1,12 – 1,15 g / cm³. Takovýto akumulátor může při větších mrazech zamrznout a poškodit se. Případně se může i zcela roztrhnout. Hluboce vybitý akumulátor: (hustota elektrolytu je menší než 1,07 g / cm³) může zamrznout již při teplotách slabě pod nulou. Pokud nebudeme delší dobu vozidlo používat: je nutné autobaterii „udržovat v kondici“ pravidelným dobíjením: •
- Akumulátor v nádobě z tvrdé pryže (starší autobaterie) dobíjet 1x za 3 měsícíce •
- Akumulátor v nádobě z polypropylénu stačí dobíjet 1x za 5 měsíců
Starat se samozřejmě musíme i o autobaterie s částečnou údržbou (nemají šroubovací zátky), které je také nutno časem dolít destilovanou vodou (zátky vydloubneme nožem) a samozřejmě dobít. Pouze u zcela bezúdržbových baterií (BOSCH, DELCO, Optima … ), se o elektrolyt nemusíme starat, protože tyto autobaterie používají odlišnou technologii (také jsou výrazně dražší). Tyto autobaterie stačí udržovat nabité. V jakém jsou stavu poznáme podle indikátoru (nazýván též „magické oko“). Většinou platí (např. BOSCH): • zelená – bezvadný stav, nabitá • červená – potřeba dobít • černá – autobaterie dosloužila
Rady a typy pro servis brzd u aut
Rady – typy pro servis brzd
O tom, že brzdový systém v každém automobilu patří k jeho nejdůležitějším částem, jistě není pochyby. Zaslouží si proto odpovídající péči, zejména preventivnV případě brzd jsou nejvíce mechanicky a tepelně namáhány třecí díly – koto uče a destičky, bubny a čelisti. Které parametry zejména kontrolujeme?
Brzdové kotouče – minimální tloušťka: u kotoučů Bosch lze vedle údaje vyraženého na kotouči nalézt i v katalogu brzdových dílů nebo v informačním systému Bosch ESI(tronic). Kotouče opotřebené pod hranici minimální tloušťky jsou vystaveny zvýšenému riziku tepelného přetížení, trvalé deformace (nadměrné boční házivosti) a případné destrukci. – boční házivost: Bosch připouští hodnotu měřenou na vozidle (náboji kola) max. 0,10 mm – diference tloušťky třecích ploch se měří na 6 místech a může být max. 0,015 mm. V případě překročení některé z uvedených hodnot doporučuje Bosch výměnu brzdových kotoučů. Kotouče nesmí být zkorodované, popraskané, drážkované, s matnými ploškami na třecí ploše. Tyto znaky opotřebení jsou důvodem pro neodkladnou výměnu brzdových kotoučů!
Brzdové destičky – tloušťka třecího materiálu: nesmí být tenčí než 2 mm, měřeno od kovové opěrné desky. Popraskaný, separovaný, spálený a vydrolený třecí materiál je důvodem pro výměnu destiček. Hlavní zásady při výměně kotoučů a destiček: – vždy měníme kotouče a destičky na celé nápravě – kola utahujeme do kříže momentovým klíčem na hodnotu předepsanou výrobcem vozidla (bývá zpravidla mezi 80 – 110 Nm). – před zkušební jízdou několikrát sešlápneme brzdový pedál, aby se vymezila vůle mezi destičkami a kotoučem a brzdy byly v pohotovostní poloze. – prvních 200 km se vyvarujeme bezdůvodného intenzivního brzdění.
Při provádění jakýchkoli servisních úkonů na brzdové soustavě doporučujeme zkontrolovat stav brzdové kapaliny, a to: – vizuálně její barvu, černá je nevyhovující. – bod varu: pokud je nižší než 150-170 °C (podle třídy DOT), je nutno měnit brzdovou kapalinu IHNED! Pečlivý servis brzd se určitě vyplatí! Nejen proto, že u automobilů vybavených systémem ABS/ASR nebo ESP jsou bezvadně působící brzdy na jednotlivých kolech i stav brzdové kapaliny zásadní podmínkou pro správnou funkci elektronických systémů, ale zejména pro důležitý pocit bezpečnosti řidiče i pasažérů a koneckonců i ostatních účastníků silničního provozu. Když v autě pískají brzdy mráz po zádech běhá při pazvucích, které vycházejí od předních kotoučových brzd některých automobilů. Nepříjemné pískání působí – jak se shodují odborníci – nejčastěji nevhodná kombinace brzdového kotouče a brzdové destičky. Odborníci tvrdí, že v posledních letech se u vozů vybavených originálními díly brzd s pískáním kotoučů a destiček prakticky nesetkali. „Ale vždy, když ten problém řidič má, při opravě se ukáže, že do vozu namontoval díly od náhradního výrobce. Ty jsou sice výrazně levnější, ale někdy se šetření vymstí třeba zrovna nepříjemnými zvuky,“ vysvětluje jeden z nich. Motoristům doporučuje, aby na brzdách nešetřili a kupovali pro ně jen originální díly. „Auto pojede třeba i s menším výkonem motoru, ale bez brzd jde vždy o život,“ připomíná. Pískání, které ve zmíněných případech bývá dlouhodobé, odstraní většinou jen výměna brzdových destiček a někdy je nutná také výměna brzdových kotoučů. Podle mínění automechaniků může být další příčinou pískání brzd poškozená zadní strana destičky. Ta má od výrobce v místě, kde na ni působí brzdový váleček, plastovou vrstvu, která má bránit právě nepříjemným zvukům vznikajícím při pohybu pístku a destičky. I v tomto případě pomůže jen výměna destiček. Potíže často působí také nečistota, která ulpěla na kotouči nebo na destičce třeba při delší jízdě prašnou silnicí. „Stačí několikrát po sobě prudce zabrzdit a nepříjemný zvuk většinou zmizí. Intenzivním bržděním se nečistoty odstraní, K vyčištění brzd slouží také speciální chemické přípravky ve sprejích. Chemikálii opravář nastříká na kotouč i na brzdovou destičku a nechá působit v duchu návodu uvedeného na obalu spreje. U některých starších automobilů — vychází od kotoučů nepříjemný zvuk, který však není pískavý, nýbrž připomíná tření kovů. To se projevuje akustická signalizace opotřebení předních brzdových destiček. Na těch je totiž už z výroby indikační plech, který v okamžiku, kdy je destička ojetá, začne dřít o kotouč. Dává tím jasný signál k výměně destiček.
Jak udržet klimatizaci bez plísní
Jak v létě, tak i v jiných ročních obdobích je nutno pravidelně uvádět do chodu systém klimatizace (alespoň jednou za 15 dnů) na alespoň několik minut.
Díky tomu bude zajištěno správné promazání všech elementů a utěsnění spojů, což prodlužuje dobu spolehlivého fungování klimatizace.
Jestliže při parkování pod automobilem vybaveným klimatizací vznikne malá louže vody, pak to nesignalizuje žádné poškození. Ochlazená vodní pára se kondenzuje a je vypouštěna z vozidla. V průběhu horkých dnů teplota vozidla zaparkovaného na slunci může dosahovat až 60°C.
Při dodržování základních zásad se můžeme opět rychleji dočkat příjemné pohody v kabině: parkujte pokud možno ve stínu,
Při odjezdu nastavte jak klimatizaci, tak přívod na maximum
Prvních dvacet metrů jeďte s otevřenými okny, pak v kabině rychleji zavládne příjemný chlad.
Klimatizace snižuje nejen teplotu, ale také vlhkost vzduchu v kabině vozidla. Optimální teplota (ze zdravotního hlediska) v interiéru vozidla musí být nižší o 5-6 °C než vnější teplota.Je doporučováno, aby nebyla nižší než 22 °C.
Pravidelná dezinfekce výměníku tepla (odpařovače) chrání proti vzniku hub, bakterií a virů nebezpečných pro naše zdraví, které vznikají v důsledku často měnící se teploty odpařovače.
- Dezinfekce odpařovače je doporučována jednou ročně a výměna odpařovače jednou za dva roky.
- Důležitým dílem klimatizace je také kabinový filtr. Znečištění tohoto dílu vede ke snížení účinnosti klimatizace a např. zamlžování skel. Proto je filtr nutno vyměňovat každoročně, po asi 15 tis. km nebo podle doporučení výrobce.
- Vyčištění klimatizace nejmodernějši technologií – tzv. ionizace Ozon Maker zničí veškeré plísně, spory a viry. Výsledkem je čisté a zdravé prostředí interiéru.
- Vážený zákaníku, Interiér a klimatizaci Vašeho automobilu vyčistíme touto metodou.
Jak připravit auto na zimu
Budeme předpokládat, že jste řidiči amatéři (profesionál si tento článek stejně nemusí číst), nemáte moc naježděno a sníh máte raději pod lyžemi na svahu, než pod autem.
Jaké auto? Nejlépe čtyřkolku
Začneme jednoduše – co je na sněhu dobré mít za auto a jaké určitě ne. Ta nejlepší jsou vozy s pohonem všech kol. Čtyři pneumatiky zakouslé do měkkého podloží jsou víc než dvě. Vůz má nejen lepší trakci (přenos síly), ale také se lépe řídí, protože kola dělají lepší práci.
Naopak největším problémem na sněhu a ledu jsou velké vozy s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Váha pak sedí na přední nápravě a zadní odlehčená prokluzuje. Na českých silnicích tak velmi často potkáme milionové BMW či Mercedes, jak se válí v zasněženém příkopu. Je to tím, že přední část funguje jako dělová koule, kterou tu zleva, tu zprava z velké dálky postrkují kola.
Velmi dobrou kombinací pro hory je stará česká klasika – motor vzadu a pohon zadních kol. Takže Škodovky 120L jsou dokonalým nástrojem na to, aby všechny ty luxusní vozy z příkopů vytahaly.
Jaké pneumatiky?
Především vozu nazujte zimní pneumatiky. Zákon to dnes přímo ukládá, takže pokud vyrazíte na sníh na letních gumách, nejenže brzy zaletíte do nejbližší škarpy, ale můžete být i pokutováni a kdyby se stala nehoda, pojišťovna s vámi pořádně zúčtuje.
Kdy musíme mít podle zákona nasazené pneumatiky |
---|
Řidiči by mezi 1. listopadem a 31. březnem podle doporučení rezortu neměli vyjíždět s letními pneumatikami na silnici v sedmi následujících situacích:1) venkovní teplota klesla pod + 4 °C, 2) sněží, 3) prší při nízkých teplotách, 4) mrholí, 5) na mostních konstrukcích je teplota 0 °C a může tu být námraza, 6) silnice je posypaná solí, který je od určité teploty neúčinná, 7) předpověď počasí je nepříznivá. |
Co se stane, když nebudete mít přezuté pneumatiky? |
---|
Kolik řidiči zaplatí, pokud je policie chytí s nevhodnými pneumatikami, se může lišit případ od případu. V blokovém řízení může být řidiči udělena pokuta do 2000 korun, ve správním řízení sankce 1500 až 2500 korun, policista může ale věc vyřešit také pouze domluvou, |
O tom, jaké zimní pneumatiky si nasadit rozhodujete sami, hlavně s pomocí své peněženky. Je ovšem pravda, že šetřit na zimních pneumatikách se nevyplácí. Levné „lisované tmy“ z Číny jsou, jak už to bývá u spousty jiných čínských výrobků, jen hodně chabou a spíš nebezpečnou hračkou.